تبلیغات گران‌قیمت در مهم‌ترین مسابقه ورزشی

پربیننده‌ترین رخداد ورزشی امریکا یعنی Super Bowl برای چهل و پنجمین بار در ششم فوریه امسال برگزار خواهد شد. مسابقه نهایی برای انتخاب قهرمان مسابقات فوتبال امریکایی که به نام Super Bowl مشهور شده به قدری مهم و جذاب است که تعداد بینندگان تلویزیونی مسابقه سال ۲۰۱۰ آن در امریکا به رقم باورنکردنی ۱۰۶.۵ میلیون بیننده رسید.


میزان اهمیت و توجه عمومی به Super Bowl در امریکا را تقریبا می‌توان معادل اهمیت دربی تیم‌های فوتبال پایتخت یعنی پرسپولیس و استقلال دانست؛ هرچند که از نظر اقتصادی، میزان رقم‌هایی که برای پخش تلویزیونی و تبلیغات Super Bowl ردوبدل می‌شود، قابل مقایسه با هیچ رخداد ورزشی دیگری نیست.

Super Bowl امسال بین دو تیم Pittsburgh Steelers قهرمان AFC مخفف American Football Conference و تیم Green Bay قهرمان NFC مخفف National Football Conference برگزار می‌شود تا قهرمان این فصل فوتبال امریکایی مشخص گردد. Pittsburgh Steelers که از پنسیلوانیا می‌آید تاکنون موفق شده ۶ بار قهرمان Super Bowl شود که آخرین بار آن در سال ۲۰۰۸ بود. Green Bay Packers هم که از ویسکانسین می‌آید تا به حال ۳ بار Super Bowl را فتح کرده که آخرین آن به سال ۱۹۹۶ برمی‌گردد. مسابقه امسال در استادیوم Cowboys در تگزاس برگزار می‌شود.


مسابقه پارسال از شبکه CBS پخش شد اما امسال این شبکه Fox Sports است که حق پخش آن را در امریکا به دست آورده. همچنین این مسابقه امسال به صورت زنده در کشورهای استرالیا، اتریش، بلژیک، برزیل، کانادا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، مجارستان، ایتالیا، مکزیک، هلند، نروژ، پرتغال، روسیه، سوئد، انگلیس و ایرلند و چند کشور آسیایی پخش خواهد شد.

تعداد بالای بینندگان تلویزیونی رقابت برای پخش تبلیغات در این رخداد ورزشی را افزایش داده است. همان‌طور که در نمودار زیر می‌بینید، در چند سال گذشته بهای پخش یک آگهی ۳۰ ثانیه‌ای در Super Bowl از مرز ۲.۵ میلیون دلار گذشته است. به دلیل اهمیت این تبلیغات و بینندگان بالای آن، معمولا کمپانی‌ها تبلیغاتی ویژه مسابقه Super Bowl می‌سازند که اکثرا تبلیغاتی خلاقانه و تازه هستند که همین دیدن تبلیغات جدید نیز به جذابیت این رخداد ورزشی می‌افزاید.

فاکس اعلام کرد که تا تاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۰ حدود ۹۰ درصد از تبلیغات Super Bowl را فروخته است. به غیر از کمپانی‌هایی چون کوکاکولا و هیوندایی، پپسی نیز ۳ آگهی جدید در Super Bowl امسال خواهد داشت. همین‌طور ۱۵ فیلم جدید نیز تیزر تبلیغاتی‌شان را در خلال Super Bowl خواهند داشت که از جمله این فیلم‌ها می‌توان به کونگ‌فو پاندا ۲، قسمت جدید دزدان دریایی کاراییب و قسمت جدید ترانسفورمرز اشاره کرد. همچنین تعداد زیادی برنامه هنری نیز قبل و بعد از این مسابقه اجرا می‌شود.

باید منتظر ماند و دید که امسال کدام‌یک از این دو تیم می‌تواند Super Bowl را فتح کند.